Obsah
Rozhovor s předsedou ČGS ČLS JEP
Rozhovor s prezidentem kongresu
Rozhovor s vědeckým sekretářem ČGS
Vítězové ceny časopisu Gastroenterologie a hepatologie
Endoskopická sekce ČGS ČLS JEP
Spolupráce s Evropskou společností pro gastrointestinální endoskopii (ESGE)
Sekce ambulantních gastroenterologů, úhrady výkonů digestivní endoskopie
Sekce mladých gastroenterologů ČGS ČLS JEP
Pracovní skupina pro idiopatické střevní záněty (PS IBD)
Český pankreatologický klub, pracovní skupina ČGS v roce 2024
Pankreatologický den z pohledu mladých lékařů
Zpráva o činnosti Pracovní skupiny pro bariatrickou endoskopii za rok 2024
Pracovní skupina pro celiakii České gastroenterologické společnosti ČLS JEP
Pracovní skupina pro motilitu GIT
Rada pro screening kolorektálního karcinomu České gastroenterologické společnosti ČLS JEP
Projekt ČGS Surveillance karcinomu pankreatu u osob s vysokým rizikem HEPACAS
Časopis Gastroenterologie a hepatologie
Spolupráce Společnosti pro gastrointestinální onkologii s Českou gastroenterologickou společností
V roce 2024 opustili řady ČGS významní gastroenterologové
Aby pacienti byli manažery svého onemocnění
Společnost pro bezlepkovou dietu z. s. / Czech coeliac society
Rozhovor s předsedou
doc. MUDr. Ilja Tachecí, Ph.D.
– – –
Máte za sebou dva roky ve funkci předsedy České gastroenterologické společnosti. Žijeme v době turbulentní. Jak byste tyto dva roky zhodnotil z pohledu předsedy ČGS?
Poslední dva roky byly opravdu velice intenzivní. Díky mnoha rozjetým projektům, které jsme jako předchozí výbor měli šanci jasně definovat a připravit, měl nový výbor na co navazovat. Co mě naplňuje nadějí a energií, je šance po mnoha letech skutečně významně přispět k reformě specializované endoskopické péče definicí její sítě v České republice na základě kvalitativních parametrů. Vzhledem k přirozené superspecializaci medicínských oborů začíná být nutností tvorba terciárních center s dostatečným personálním a technickým vybavením a dostatečným počtem prováděných složitých endoskopických výkonů. Zde se pak nabízí možnost implementace sytému digitalizované dokumentace, minimálních datových standardů a využití umělé inteligence.
Pozitivním signálem je generační obměna vedení České gastroenterologické společnosti. Velká část tuzemských gastroenterologických veličin i nadále působí v roli učitelů a mentorů, a i nadále prospívají našemu oboru.
Zmiňoval jsem digitalizaci dokumentace a jsem velice rád, že právě náš výbor dokončil práci na Minimálních datových standardech základních endoskopických metod. Digitalizace endoskopické dokumentace může posunout českou gastroenterologii na úroveň evropských špiček. V poslední době se zhoršuje ekonomická situace ve zdravotnictví. Naším úkolem bude obhájit udržitelné financování gastroenterologie i v budoucnu a bez tvrdých dat bychom toho jen těžko dosáhli.
Setkáváme se u příležitosti 18. vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dní v Karlových Varech, které mají v gastroenterologii bohatou tradici. Jaký vliv na Vás měl tento kongres jako na mladého začínajícího gastroenterologa?
„Karlovy Vary gastroenterologické“ pro mě znamenají opravdu hodně. Když jsem byl na začátku kariéry, tento kongres pro mě byl nejen místem k učení, navazování kontaktů, ale i zdrojem odborné inspirace. Tehdy jsem poprvé naživo viděl špičky našeho oboru, které jsem dříve znal jen z odborné literatury. Nezapomenu na diskuze s prof. Mařatkou, jehož některé názory a postoje neztrácejí platnost ani v současnosti. Dnes, jako předseda společnosti, jsem rád, že kongres stále přináší něco podobného mým mladým kolegům. Vnímám, jak důležité je vytvářet prostor pro jejich emancipaci, seberozvoj, a právě Karlovy Vary jsou skvělým místem, kde mohou diskutovat, učit se a inspirovat.
Při Vašem nástupu do funkce předsedy jste zmínil jako jednu z klíčových oblastí, které se chcete věnovat, zvyšování zapojení mladé generace gastroenterologů. Jak se Vám je daří motivovat?
Motivace mladých gastroenterologů k práci pro rozvoj oboru a společnosti je skutečně zásadní filozofií současného výboru ČGS. Mladá generace je zárukou nepřestávající inspirace a nápadů ke změnám. V ČGS se proto snažíme vytvářet podmínky pro jejich zapojování a růst. Finančně podporujeme členství mladých českých gastroenterologů v evropských odborných organizacích, jejich účast na vzdělávacích aktivitách i kongresech. Díky Czech Gastroenterology Study Group mohou mladí gastroenterologové zahájit vlastní projekty, vytvářet kontakty a sdílet zkušenosti.
Centra pro vysoce specializovanou péči v digestivní endoskopii jsou významným tématem, které se dotýká velké části gastroenterologů. Jak se tato problematika vyvíjí?
Naše centra jsou odrazem modernizace a centralizace specializované gastrointestinální endoskopie. Personální a přístrojové limity, na které mnohá pracoviště narazila, přirozeně vedou k centralizaci. Ta umožní efektivnější a kvalitnější péči a její další rozvoj. Dnes je v síti plně funkčních 18 pracovišť a chystá se nové kolo výběrových řízení. Centra se již aktivně zaměřují na inovativní endoskopické metody (koncept EURCP, invazivní pankreatobiliární endoskopii, časný záchyt karcinomu pankreatu).
Jak byste hodnotil mezioborovou spolupráci České gastroenterologické společnosti?
Moderní gastroenterologie je mezioborová, a spolupráce je proto přirozenou a důležitou cestou k zajištění té nejlepší péče. Díky spolupráci s jinými obory, jako je onkologie, chirurgie nebo radiologie, máme možnost poskytovat skutečně komplexní gastroenterologickou péči. Naše společné projekty, jako je právě časný záchyt karcinomu pankreatu, ukazují, že když spojíme síly, můžeme dosáhnout mnohem většího pokroku.
Česká gastroenterologická společnost úzce spolupracuje se Slovenskou gastroenterologickou společností. Jaké jsou společné plány do dalších let?
Spolupráce se Slovenskou gastroenterologickou společností jako dvou zcela rovnoprávných partnerů se za poslední roky rozvinula a chceme v ní pokračovat. Spolupráce je založená na funkčních projektech a nikoliv na nostalgii a minulosti. Naše společné kongresy, workshopy, časopis a projekty sdílení know‑how jsou toho důkazem. Do budoucna plánujeme revizi společných akcí a kongresů zajišťujících naše ještě těsnější odborné propojení.
Česká gastroenterologická společnost je členem několika mezinárodních organizací a v rámci 18. vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dní přivítáme i zahraniční přednášející. Jak se posunula spolupráce ČGS na mezinárodní úrovni?
Mezinárodní spolupráce je pro ČGS důležitá, umožňuje nám držet krok s celosvětovými trendy. V posledních letech jsme zintenzivnili spolupráci s organizacemi, jako UEG a ESGE, což nám otevřelo dveře k účasti na mezinárodních projektech. Na našich akcích dnes vidíme naprosto běžně odborníky z Evropy i světa, a také někteří naši odborníci jsou v Evropě příjímáni jako rovnocenní partneři. Dalším významným úspěchem je vyzvaná účast našich autorů na tvorbě mezinárodních guidelines.
Co byste vzkázal členům ČGS a účastníkům kongresu?
Především velké díky za vaši práci, nasazení a podporu, která nám umožňuje stále růst. Tento kongres je skvělou příležitostí nejen k dalšímu vzdělávání, ale i k setkávání a diskuzi nad budoucností našeho oboru.
Krásný kongres všem!
Na otázky odpovídal
doc. MUDr. Ilja Tachecí, Ph.D.
předseda ČGS ČLS JEP
Rozhovor s prezidentem kongresu
doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D.
– – –
Česká gastroenterologická společnost má bohatou historii v pořádání kongresů a Vy jste poprvé prezidentem 18. vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dní v Karlových Varech. Co bylo pro Vás při přípravě kongresu nejtěžší?
Karlovarský kongres je opravdu mou premiérou na pozici hlavního organizátora takto velké akce. Jde o tradiční a mezi českou gastroenterologickou veřejností velmi oblíbenou akci, což je samo o sobě dosti zavazující. Za nejdůležitější v takové situaci považuji výběr organizační agentury. Musí být dostatečně zkušená a seriózní, ale současně motivovaná k tomu, aby byla spolehlivou oporou nejen pro mne jako prezidenta, ale pro všechny, kdo se na přípravě kongresu podílí. A vlastně i pro všechny jeho účastníky, protože jejím „aparátem“ projde každý účastník bez výjimky. Jsem přesvědčen, že volba společnosti Solen jako organizátora letošního karlovarského kongresu byla tou nejlepší možnou.
V Karlových Varech se kongres koná každé dva roky a řadí se k tradičním a hojně navštěvovaným akcím. Mohou se účastníci těšit na nějaké změny či inovace nebo jste se držel spíše tradičního formátu?
Charakter karlovarského kongresu je skutečně tradiční a poněkud odlišný od běžných kongresů. Důležitou součástí je Postgraduální kurs, který během prvního kongresového dne nabídne aktuální a přehledná sdělení v klíčových oblastech gastroenterologie a hepatologie. Většina odborných bloků je pak připravována odbornými sekcemi a pracovními skupinami ČGS. Zároveň ovšem dáváme prostor i kolegům z oborů spolupracujících – letos jsou to například Společnost výživy a intenzivní metabolické péče a Společnost pro gastrointestinální onkologii. Tradičně se akce účastní i gastroenterologické a endoskopické sestry.
Přesto se v letošním ročníku najdou i novinky. Jednou z nich je blok organizovaný ve spolupráci s ESGE v rámci jejího Travelling Endoscopy Programme. Díky významné pomoci prof. Hucla z pražského IKEM bude hostem v tomto bloku současný prezident ESGE, prof. Gralnek z Izraele. Rozšířili jsme rovněž aktivity v rámci praktických workshopů – endoskopický trénink bude probíhat na dvou místech, rovněž sonografické workshopy budou dva a účastníci budou mít příležitost trénovat na skutečných pacientech.
Jak hodnotíte zájem lékařů o aktivní účast? Kolik abstrakt obdržel programový výbor?
Zájem lékařů, ale i sester, byl velmi slušný, v lékařské sekci jsme obdrželi téměř 50 abstrakt. Bez větších problémů jsme tak mohli naplnit nejen všechny bloky Volných sdělení, ale i posterovou sekci. Přestože prezentaci vlastních výsledků a původních prací není v Karlových Varech věnován takový prostor, jako na jiných kongresech, považuji tuto část kongresu za velmi zajímavou a věřím, že bude i hojně navštívena.
Mezi přednášejícími jsou významní čeští, ale i zahraniční odborníci. Můžete účastníky pozvat na nějaké odborné přednášky nebo zajímavé bloky?
Kromě již zmíněného prof. Gralneka v rámci společného bloku ČGS a ESGE (pátek 15. 11. v 15:00, Velký sál) bude hostem letošního kongresu také prof. Fernando Magro z Portugalska, nově zvolený prezident Evropské společnosti pro idiopatické střevní záněty (ECCO). Podařilo se nám tak zajistit účast prezidentů dvou nejvýznamnějších složek UEG, kterými nepochybně ESGE a ECCO jsou. Prof. Magro bude přednášet rovněž v pátek 15. 11. od 8:30 v bloku PS IBD. V rámci Postgraduálního kurzu IBD pak vystoupí také Dr. Mark Löwenberg z věhlasného amsterdamského UMC (dříve AMC).
Mají účastníci možnost aktivně se zapojit do kongresu, mohou diskutovat nebo se setkat s významnými odborníky a přednášejícími?
Aktivní účast lékařů i sester je nezbytným předpokladem úspěšného kongresu. Ostatně název Vzdělávací a diskuzní gastroenterologické dny jasně odkazuje na tento původní smysl a zaměření karlovarského kongresu. Ve všech sekcích je diskuze součástí programu, v některých případech bude mít formu panelové diskuze. Všichni moderující jsou v tomto směru jasně instruováni a každý ví, že dobrý moderátor diskuzi rozproudí a nasměruje tak, aby byla pro účastníky maximálně přínosná. Diskusně méně zdatní nebo stydlivější účastníci kongresu pak mohou využít i bloků, které nabídnou poněkud intimnější prostředí a umožní neformální diskuzi v úzkém kruhu účastníků (např. Snídaně s experty v pátek 15. 11. v 7:15 hod.).
Karlovarský kongres bývá bohatý i na společenské události. Na co se mohou návštěvníci kongresu těšit letos?
V případě karlovarského kongresu platí, že je celý sám o sobě významnou společenskou událostí. Pokud se potvrdí poslední údaje organizační agentury, budou letošní Vary historicky největším kongresem ČGS. V jeho rámci se uskuteční jistě mnoho neformálních setkání, meetingů a večeří, nicméně tradičním centrem společenských aktivit je čtvrteční uvítací večeře a společenský večer přímo v prostorách hotelu Thermal. V letošním roce se uskuteční v rozšířených prostorách – ve foyer mezi Kongresovým a Malým sálem, ale i v prostorách Kongresového sálu. A kromě dobrého jídla se účastníci mohou těšit také na příjemný hudební doprovod kapely Eremy, která bude hrát nejen k poslechu, ale především k tanci.
Organizovat kongres a nést břímě odpovědnosti je jistě velmi stresující. Jaké jsou Vaše plány po skončení kongresu?
Organizace velkého kongresu je tak trochu adrenalinový zážitek, který bych ze všeho nejraději kompenzoval sportovní aktivitou. A protože se bude blížit advent, pokusím se zklidnit mysl, být více se svými blízkými a třeba konečně dočíst dlouho rozečtenou knihu.
Chcete něco na závěr vzkázat účastníkům kongresu?
Přeji všem účastníkům, aby pro ně byl letošní kongres užitečný profesně a současně byl i příjemným společenským zážitkem. A rád bych jim také připomněl, že historie karlovarského kongresu započala před 35 lety přesně v okamžiku, kdy se do naší země vrátila svoboda a stali jsme se součástí normálního světa. Jakkoli to tehdy byla shoda okolností, stojí za to si občas připomenout, že náš současný – pohodlný a bezpečný – život nebyl vždy samozřejmostí. Budeme si ho třeba více vážit.
Na otázky KN odpovídal
doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D.,
prezident 18. vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dní
Rozhovor s vědeckým sekretářem ČGS
MUDr. Dana Ďuricová, Ph.D.
– – –
Jak byste zhodnotila uplynulý rok z pozice vědeckého sekretáře odborné společnosti?
Uplynulý rok byl z mého pohledu velmi produktivní, ve znamení pokračující práce na již probíhajících projektech, a současně došlo i k iniciaci projektů nových.
Probíhajícím projektem, který je zaměřený na centralizaci gastroenterologické péče a zvyšování její kvality, je vytvoření „Center vysoce specializované péče pro digestivní endoskopie“. V letošním roce proběhly další výzvy pro výběrové řízení nových center, aktuálně je vytvořeno 19 center z celkově cílených 32–33 center.
Ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a Ministerstvem zdravotnictví ČR probíhá práce na vytvoření a implementaci „minimálních datových standardů“ do klinické praxe pro 4 endoskopické výkony (koloskopie, gastroskopie, ERCP a EUS). Vytvoření těchto standardů je součástí snahy o digitalizaci zdravotnické dokumentace, s cílem zlepšovat kvalitu péče v oblasti digestivní endoskopie.
V letošním roce byl zahájen program včasného vyhledávání karcinomu slinivky břišní u osob s vysokým rizikem této malignity. Do programu je aktuálně zapojeno 18 center v ČR. Jejich seznam včetně dalších praktických informací je uveden na stránkách ČGS.
Poslední aktivitou, kterou bych zmínila je aktualizace doporučení pro koloskopii, která byla publikovaná v letošním roce v časopise Gastroenterologie a hepatologie.
V jakých mezinárodních aktivitách je ČGS zapojena?
ČGS má své zástupce v mezinárodních organizacích jako je ESGE (European Society of Gastrointestinal Endoscopy), UEG (United European Gastroenterology), dále spolupracuje s WGO (Světová zdravotnická organizace), Slovenskou gastroenterologickou společností (pořádání společných odporných akcí) a podporuje Beninskou gastroenterologickou společnost.
Jak podporujete vědeckou činnost mladých gastroenterologů?
V letošním roce byly vytvořeny dva typy grantů, které jsou financované z finančních prostředků ČGS. Jsou určeny pro všechny členy ČGS, bez věkového omezení. První typ grantu je určen na podporu zahraničních stáží za účelem provádění základního anebo klinického výzkumu v oblasti gastroenterologie, digestivní endoskopie nebo výživy. Druhý grant je cílený na podporu realizace vědeckých projektů ve výše zmíněných oblastech.
Na jaké domácí vzdělávací akce ČGS byste ráda upozornila v příštím roce?
Příští rok bude opět velmi bohatý na domácí i zahraniční odborné a vzdělávací akce. Z domácích konferencí bych ráda všechny pozvala na většinou již tradiční akce, jakými jsou Hradecké gastroenterologické dny, které budou v příštím roce spojené s „46. českými a slovenskými gastroenterologickými dny“, dále na „Budějovice gastroenterologické“, určené primárně pro mladé gastroenterology a na již tradičně oblíbenou akci – XXXIII. pankreatologický den a XX. Olomouc Live Endoskopy 2025. Pro zájemce o oblast idiopatických střevních zánětů (IBD) jsou v plánu dvě větší odborné akce – 3. ročník „IBD kongres 2025“ a již tradiční akce Pracovní skupiny pro IBD – „Intenzivní IBD kurz pro lékaře a zdravotní sestry“. Vrcholem odborných akcí pak bude 8. kongres České gastroenterologické společnosti ČLS JEP, který se bude konat v říjnu v Praze.
Jaké jsou prioritní odborné (vědecké) úkoly ČGS v příštím roce?
Prioritou ČGS pro příští rok je pokračovat v již započatých projektech a realizovat ty připravované. Obecným cílem těchto projektů je zvyšování kvality gastroenterologické péče v ČR. Další prioritou je podpora mladých gastroenterologů, ať již formou finanční podpory členství v mezinárodních organizacích (ESGE) a účasti na kongresech, tak i spolupráce na pořádání odborných setkání. Pro podporu vědeckého výzkumu byly nově vytvořené již zmíněné granty financované z prostředků ČGS. Dalším úkolem je dokončení úpravy stránek CGSG (Czech Gastroenterology Study Group), které by měly poskytovat praktické informace a pomoc při realizaci vědeckých projektů a propagovat české a mezinárodní multicentrické projekty.
Na otázky odpovídala
MUDr. Dana Ďuricová, Ph.D.
– – –
Čestná členství – medailonky
– – –
prof. MUDr. Stanislav Rejchrt, Ph.D.
Prof. Stanislav Rejchrt se narodil 1. září 1963 v Hradci Králové. Po promoci v roce 1987 zůstal věrný své alma mater a svůj profesní život věnoval Lékařské fakultě a Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Od začátku patřil k vedoucím osobnostem pracoviště, dnes profilovaného jako II. interní gastroenterologická klinika. Habilitoval v roce 2005; profesorem byl jmenován v roce 2010. Ze zahraničních zkušeností ho asi nejvíce ovlivnil hamburský pobyt u prof. Soehendry (1997), již jako docent navštívil v roce 2007 prof. Yamamoto v Japonsku. Jeho profesní vášní a láskou se stala digestivní endoskopie: vybudoval postupně dvě endoskopická pracoviště (1994 a 2004), zvláště to druhé v době svého vzniku koncepčně unikátní. Ostatně domácí i zahraniční účastníci i diváci ho mají možnost od roku 2007 každoročně poznávat v rámci endoskopického workshopu provázejícího tradiční Hradecké gastroenterologické dny. Mezi jeho odbornými publikacemi vynikají originální práce v nejvýznamnějších endoskopických časopisech Endoscopy a Gastrointestinal Endoscopy. Je hlavním autorem dvou velkých epidemiologických studií věnovaných dyspepsii v České republice, na stejné téma následně publikoval monografii. Asi nejznámější jeho knihou je Enteroskopický atlas (2001), ve kterém mohl zúročit systematicky sbíranou obrazovou dokumentaci. Je oblíbeným autorem kapitol v učebnicích vnitřního lékařství a gastroenterologie. Je členem mnoha odborných společností, aktivně pracuje v rámci České gastroenterologické společnosti především (ale nejen) v její Endoskopické sekci. V posledních letech odpracoval hodně na poli úhrad nákladů v digestivní endoskopii. Je zakladatelem a správcem jednoho z pilířů postgraduálního vzdělávání v gastroenterologii. Mařatkova knihovna se v průběhu 10 let stala databází více než 1 700 záznamů přednášek a endoskopických výkonů od více než 400 autorů. Po několik období byl díky svým kvalitám členem výboru a edukační komise Evropské společnosti pro gastrointestinální endoskopii (ESGE). Profesně ho známe jako lékaře s širokým rozhledem ve vnitřním lékařství a s upřímnou empatií k nemocným, ale také jako horlivého učitele – poskytujícího často nekompromisní zpětnou vazbu. V osobním životě můžeme poznat skromného člověka se širokým přehledem, zájmem o filozofii, se zálibami v turistice, sportu a létání. Výbor ČGS se rozhodl ocenit přínos prof. Rejchrta pro českou gastroenterologii a udělit mu čestné členství České gastroenterologické společnosti.
text připravil MUDr. Jiří Cyrany, Ph.D.
– – –
prim. MUDr. Vladimír Nosek
Primář Vladimír Nosek se narodil 4. 6. 1963 v Písku. Základní školu absolvoval v Hořovicích, gymnázium v Berouně. Medicínské vzdělání získal na FVL UK Praha, kde promoval v roce 1988. Postupně složil atestaci I. a II. stupně z chirurgie (1991, 1997) a v roce 2004 atestaci z gastroenterologie. Jeho mateřským pracovištěm je Nemocnice v Jablonci n. N., kde nastoupil jako sekundární lékař na oddělení chirurgie a kde od roku 1992 pracoval jako ordinář pro gastroenterologii. V roce 2003 se stal primářem Oddělení gastroenterologie jablonecké nemocnice. Pod jeho vedením se pracoviště stalo jedním z předních českých endoskopických center. V letech 2003–2009 pracoval současně jako externí specialista v oboru endoskopická ultrasonografie v Ústřední vojenské nemocnici v Praze a v letech 2010–2015 v IKEM Praha. Od roku 2022 zastává pozici vedoucího Komplexního gastroenterologického a hepatologického centra Libereckého kraje. Je dlouholetým členem výboru České gastroenterologické společnosti.
Přes široký endoskopický záběr je všeobecně známo, že dominantním zájmem prim. Noska je pankreatobiliární endoskopie, především endoskopická ultrasonografie. Jako první v ČR provedl naprostou většinu výkonů terapeutické endosonografie, z nichž některé se staly součástí naší běžné klinické praxe, zatímco jiné zůstávají vysoce expertní. Dnes již legendární endosonografické kurzy, které pravidelně pořádá v Jablonci, navštívili prakticky všichni endosonografisté z Česka a Slovenska. Staly se etalonem excelence ve výuce metody. Vedle technického zvládnutí metod v absolutní kvalitě návštěvníci kurzů oceňují také Vláďovy vynikající didaktické schopnosti a inspirující přístup. Velmi žádané jsou také endoskopické stáže na jabloneckém pracovišti.
Primář Nosek v průběhu let navštívil řadu předních endoskopických pracovišť na všech kontinentech a importoval do naší země mnoho inovativních postupů. Za všechny jmenujme alespoň EUS navigované drenáže nebo koncept EURCP. Publikoval řadu původních prací a odborných článků, nedávno například rozsáhlé soubory EUS – gastroenteroanastomóz a drenáží žlučníku. Jeho výsledky snesou srovnání na nejvyšší mezinárodní úrovni. Prim. Nosek je velmi ceněným hostem endoskopických workshopů doma i v zahraničí.
Vladimírův sportovní život by stačil na zajímavou knihu. Jeho vášní je horolezectví. V roce 1998 vystoupal bez použití přídavného kyslíku na vrchol Mt. Everestu, v roce 2005 jako 2. Čech dokončil projekt Seven Summits (výstupy na nejvyšší hory všech světadílů). Celkem 3× byl Českým horolezeckým svazem oceněn v rámci „výstupů roku“. Je těžké najít pohoří, kterého se Vláďova bota nedotkla.
Vladimír žije s manželkou Janou v Lučanech nad Nisou. V jejich domě se někdy můžete potkat s některým z jejich 4 dospělých dětí nebo dokonce s malou vnučkou. Snad mohu prozradit, že jejich dům je z podstatné části vyplněn knihami, mapami a artefakty z mnoha cest, které s Janou absolvovali.
Výbor ČGS rozhodl udělit prim. Noskovi čestné členství u příležitosti jeho životního jubilea. Je mi velkou ctí, že jsem byl pověřen poděkováním za jeho velkou práci ve prospěch ČGS a do dalších let mu přeji hodně štěstí.
text připravil prof. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D.
Endoskopická sekce ČGS ČLS JEP
Endoskopická sekce (ES ČGS) je tradiční a integrální součástí České gastroenterologické společnosti, která má v současné době 264 členů a jejich počet stále narůstá. Považuji za čest, že ve stávajícím funkčním období mohu díky podpoře členské základny pracovat v pozici předsedy ES ČGS, spolu s vědeckým sekretářem doc. Kroupou a členy výboru prof. Rejchrtem, prof. Huclem, prof. Martínkem, doc. Suchánkem a prim. Vítkem (www.endoskopiste.cz). Hlavním cílem naší činnosti je zvyšování kvality, efektivity a finančního ohodnocení digestivní endoskopie, dále centralizace specializovaných výkonů a kontinuální vzdělávání v digestivní endoskopii.
Agenda Center vysoce specializované péče pro digestivní endoskopie a datové standardy endoskopických nálezů je z velké části propojena s činností výboru ČGS a přes očekávané porodní bolesti se postupně daří pokrytí České republiky centry, která splňují přísně nastavená kritéria kvality, kapacity, personálního zázemí a komplexního multioborového zázemí. Letos také poprvé a bez komplikací proběhl reporting parametrů jednotlivých center. Stejně tak plánované zavedení strukturovaných nálezů z výkonů digestivní endoskopie je nezbytným krokem k plošnému automatickému zpracování tolik potřebných dat a parametrů kvality. Spolehlivá data povedou nejen ke zvyšování kvality digestivní endoskopie a multicentrickým vědeckým výstupům, ale budou i podkladem pro jednání s plátci zdravotní péče. Dále pracujeme na zavedení úhrad dalších výkonů, které již v centrech reálně probíhají (endoskopická vakuová terapie, endoskopická nekrektomie, ERCP u imunosuprimovaných nemocných a další).
ES ČGS klade velký důraz na kontinuální vzdělávání v rychle se rozvíjejícím oboru digestivní endoskopie. Dokladem naší snahy jsou recentní komplexní doporučené postupy k provádění nejčastějších výkonů jako je koloskopie, horní endoskopie a perkutánní endoskopická gastrostomie. V současné době uvažujeme o komplexním zpracování metody ERCP. Pod gesci ES ČGS spadá také oblíbená platforma videoknihovny, která aktuálně obsahuje téměř 1 700 záznamů přednášek a endoskopických výkonů a stala se jedním z pilířů postgraduálního vzdělávání v gastroenterologii (video.endoscopy.cz).
ES ČGS se aktivně podílela na tvorbě odborného programu stávajících Vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dnů, a tímto mi Vás dovolte srdečně pozvat na bloky pod naší odbornou záštitou. Jedná se o blok „Koloskopie 2024“ ve čtvrtečním postgraduálním kurzu, dále páteční blok „Finance a kvalita v digestivní endoskopii“ a sobotní divácky velmi oblíbený „Videomaraton“. Těším se také, že se uvidíme na hlavní odborné akci s endoskopickou tematikou v příštím roce, a to na 46. českých a slovenských endoskopických dnech, které jsme v termínu 19.–21. 3. 2025 spojili s Hradeckými gastroenterologickými dny 2025.
Děkuji všem za dosavadní spolupráci a budeme rádi za jakékoliv podněty k naší další práci.
doc. MUDr. Přemysl Falt, Ph.D., MHA,
předseda ES ČGS
Spolupráce s Evropskou společností pro gastrointestinální endoskopii (ESGE)
Evropská společnost pro gastrointestinální endoskopii je odbornou společností sdružující národní gastroenterologické společnosti či jejich endoskopické sekce. V současné době se jedná o asi 40 společností z Evropy a jejího okolí. ESGE je společnost postavená na příspěvkovém individuálním členství, má volený výbor, jeho předsednictvo a vedoucí pracovních skupin.
ESGE oslavila v tomto roce 60. výročí svojí činnosti a má silnou českou stopu. Zdeněk Mařatka stál dokonce u zrodu společnosti v roce 1964 a později byl jejím předsedou. Julius Špičák, Stanislav Rejchrt a Tomáš Hucl byli členové výboru. V současné době je Česká republika zastoupena dvěma osobami, Tomášem Huclem jako předsedou Vědeckého výboru ESGE, a Zuzanou Vackovou, která je členkou EYE výboru (ESGE Young Endoscopists). Vedle toho participuje řada předních českých odborníků na přípravě doporučených postupů (např. Tachecí, Martínek, Vacková, Suchánek, Hucl, Kunovský).
Hlavní činností ESGE je vzdělávání endoskopistů a k tomu jí slouží řada nástrojů. Jedním z nich je kongres společnosti, ESGE Days. Praha hostila již dva ročníky tohoto nedávno vzniklého kongresu, a dokonce také jeho živé přenosy endoskopických výkonů. Jinou klíčovou formou vzdělávání je tvorba oblíbených doporučených postupů na různá endoskopická témata. Hands‑on výuka patří tradičně mezi způsoby, jak ESGE pomáhá začínajícím endoskopistům. Nový formát hands‑on výuky soustředěné do několika nabitých dnů se uskutečnil letos poprvé pod názvem ESGE Endoscopy Camp v Záhřebu. Neváhejte se přihlásit příští rok.
Mimořádnou formou vzdělávání je pořádání 1–3měsíčních pobytů vybraných členů ESGE na špičkových zahraničních pracovištích, a to v podobě observační stáže. Dříve oblíbené hands‑on pobyty se již neorganizují. Pokud jste mladší 40 let, nezapomeňte se přihlásit do dalšího ročníku na stránkách ESGE, žádosti na příští rok lze podávat do 1. června 2025. Česká republika měla v tomto programu v posledních letech vysokou účast.
Významným posílením spolupráce ČGS a ESGE bylo zavedení duálního členství. To umožňuje členům ČGS stát se za nižší poplatek plnohodnotnými členy ESGE. Členství v ESGE má řadu výhod, mezi které patří například redukované poplatky na řadu světových kongresů či získání tištěné verze časopisu Endoscopy. Ještě nižší poplatek za duální členství je u mladých gastroenterologů, který dokonce v plné výši doposud hradí ČGS. O duální členství, stejně jako o jiné formy spolupráce s ESGE, se dlouhodobě excelentně věnuje PhDr. Martina Pfeiferová ze sekretariátu ČGS, za což jí patří velké poděkování.
Novinkou v nabídce je ESGE Academy. Online platforma pro členy, která na jednom místě nabízí to nejlepší z ESGE materiálů ze všech odvětví endoskopie. Obrovská knihovna na jednom místě s možností personalizace a řadou interaktivních vzdělávacích možností (https://academy.esge.com/en/pages/home).
Poslední zmíněnou aktivitou ESGE je TEP (Travelling Endoscopy Programme). V něm se jedná o spolupráci s členskými národními společnostmi, a to ve formě společně organizovaných sekcí na národních kongresech. Nenechte si ujít výjimečnou možnost účastnit se této aktivity na našem kongrese v pátek v 15:30 ve Velkém sále. Sympozium ČGS meets ESGE je nazvané Blood in Gut a bude hostit prezidenta ESGE, Ian Gralneka z Izraele. Pokud máte zájem o téma krvácení do horní části zažívacího traktu, přijďte, prosím, podpořit naši spolupráci s ESGE.
prof. MUDr. Tomáš Hucl, Ph.D.
Sekce ambulantních gastroenterologů, úhrady výkonů digestivní endoskopie
Sekce ambulantních gastroenterologů pořádá v rámci Vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dnů již tradičně workshop zaměřený na témata blízká ambulantní praxi. Tentokrát se bude konat ve čtvrtek 14. 11. v čase 13:45–15:15 v Malém sále, věnovat se budeme přístupu k pacientovi s ulcerózní proktitidou, nemocnému s elevací „jaterních testů“ a efektivitě léčby prokinetiky u pacientů s funkční dyspepsií a GERD. Formát zachováváme již opakovaně osvědčený, téma bude uvedeno kazuistikou, po ní bude následovat přednáška vyzvaného experta a diskuze. Všichni jste srdečně zváni!
Co se úhrad výkonů digestivní endoskopie týče, s platností od 1. ledna letošního roku se v Seznamu zdravotních výkonů objevily zásadní změny v bodové hodnotě, které jsou finálním výsledkem mnohaleté práce výboru Sekce a dalších členů výborů ČGS, zejména profesorů Rejchrta a Urbana. Došlo ke komplexní kultivaci registračních listů endoskopických výkonů, jejichž podstatou je změna endoskopické techniky na aktuálně používanou v reálných pořizovacích a servisních cenách a navýšení času nositele výkonu u většiny z celkem 31 aktualizovaných výkonů. Důsledkem je nárůst bodové hodnoty základních i terapeutických endoskopických výkonů. Společně s již dříve dojednanými změnami (zejména se zavedením nového dezinfekčního výkonu Reprocessing flexibilních endoskopů od začátku loňského roku) došlo například u výkonu koloskopie 15404 k zdvojnásobení bodové hodnoty v porovnání se stavem do konce roku 2020 (1 205 bodů vs. 2 463 bodů včetně reprocessingu). Podobně pozitivní je změna i u většiny ostatních výkonů.
Reálné platby od zdravotních pojišťoven jsou bohužel ovlivněny poměrně komplikovanými a často nelogickými regulačními mechanismy, v ambulantních zařízeních zejména uplatňováním PURO, v nemocniční endoskopii pak paušálními platbami a systémem DRG. Dohodovací řízení o Úhradové vyhlášce pro rok 2025 skončilo v drtivé většině zdravotnických segmentů (tedy i v segmentu ambulantních specialistů) nedohodou mezi poskytovateli zdravotní péče a jejími plátci. Aktuálně je v procesu připomínkování ministerský návrh ÚV pro rok 2025, který je vzhledem k nedobré ekonomické situaci zdravotních pojišťoven značně restriktivní a pro ambulantní specialisty počítá s meziročním navýšením cca 1 %. Ze stran vícero rozličných uskupení včetně ČLK jsou při předpokládaném odsouhlasení tohoto návrhu MZ ČR zvažována protestní opatření zatím nejasné intenzity a délky trvání. Pro obor gastroenterologie je v návrhu celá řada výjimek zvýhodňujících dopad ÚV oproti ostatním odbornostem. Jedná se zejména o ponechání screeningových a s nimi asociovaných výkonů v neregulované složce s navýšenou bodovou hodnotou a dále o sedmiprocentní zvýhodnění koeficientu navýšení PURO oproti ostatním odbornostem (mechanismus zajišťující zohlednění navýšení bodové hodnoty endoskopických výkonů do reálných plateb). Jakmile bude jasné, v jaké podobě bude ÚV schválena, uspořádáme tak jako vloni webinář pro členy Sekce a SPGE s analýzou skutečných dopadů na ekonomiku našich ambulancí a možností jejich ovlivnění.
V Seznamu zdravotních výkonů pro příští rok je zakotveno bodové navýšení výkonu 15150 Dálková kontrola IBD pacienta, které plně pokryje náklady s provedením kontroly spojené, zejména cenu domácího kalprotektinového testu. Dále je zde opraveno několik endoskopických výkonů, u nichž v předchozí verzi Seznamu ministerstvo chybně stanovilo hodnotu použitého materiálu (pro letošní rok bylo vyřešeno příkazem ministra k dočasné opravě sazebníku jednotlivých pojišťoven v náš prospěch). Aktuálně se pracuje na několika nových výkonech, jejichž iniciátorem je Endoskopická sekce a týkají se zejména pankreato‑biliární endoskopie.
Nejenom ambulantní gastroenterologové absolvovali nebo stále absolvují administrativní martyrium při podávání žádosti a opravách formálních nedostatků v souvislosti s dotačním projektem MZ na pořízení endoskopické techniky pro program screeningu kolorektálního karcinomu. Ministerstvo zdravotnictví nebylo, a u některých žádajících center stále není, schopno ani po mnoha měsících od uzavření první fáze příjmu žádostí sdělit výsledky hodnocení předložených projektů. Na druhou stranu již první pracoviště realizují finální část procesu a z dotačních prostředků si pořizují endoskopickou techniku. Cílem projektu by mělo být zejména zvýšení kapacity pracovišť pro screeningové koloskopie a zkrácení čekací doby.
Za radu Sekce ambulantních gastroenterologů Vám přeji příjemné prožití kongresu a načerpání nových poznatků pro Vaši další klinickou praxi!
MUDr. Luděk Hrdlička
předseda rady Sekce ambulantních gastroenterologů ČGS
Sekce mladých gastroenterologů ČGS ČLS JEP
Vážení kolegové,
mladí gastroenterologové se od roku 2016 sdružují v Sekci mladých gastroenterologů (SMG) ČGS ČLS JEP a letos končí čtyřleté volební období historicky druhé rady SMG. V rámci 18. vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dnů proběhne v pátek 15. 11. od 15:00 schůze rady SMG, která bude společná pro končící i nově zvolenou radu a bude zvolen nový předseda.
V pátek si také nenechte ujít blok, který jsme připravili a jehož tématem je problematika „Choosing Wisely“, která doufáme přitáhne posluchače nejen z řad mladých gastroenterologů. Začínáme ve 13:15 v Malém sále a těšíme se na Vás! Je nám ctí, že pozvání do předsednictva sekce přijal pan doktor Cyrany, který se problematice Choosing Wisely v rámci ČGS velmi aktivně věnuje, a že připravil úvodní přednášku s názvem „Co znamená Choosing Wisely?“. Následovat budou tři tematické přednášky paní doktorky Vackové, Pipek a Ďuricové. Nakonec si pan doktor Cyrany s panem doktorem Šemberou připravili skvělý interaktivní kazuistický kvíz, který si určitě nenechte ujít a zjistěte, zda ve své klinické praxi opravdu „vybíráte moudře“.
Konec volebního období s sebou nese jistou potřebu bilancování a shrnutí naší čtyřleté činnosti. Velmi jsme se snažili navázat na aktivity předešlé rady a dále rozvíjet jejich projekty. Díky jednotnému přístupu k výboru ČGS pokračuje podpora účasti mladých gastroenterologů na tuzemských i mezinárodních vzdělávacích akcích, podporu se mimo jiné podařilo rozšířit i na hrazení registračního poplatku na UEG Summer School, o kterou byl letos velký zájem. Pokračuje také možnost využít trainee členství v ESGE, které je prvních pět let hrazeno výborem ČGS. Velkou radost máme z toho, že se díky panu docentu Bortlíkovi můžeme aktivně podílet na přípravě obnoveného kongresu Budějovice gastroenterologické, a že se za tři roky stal tradičním a přátelským místem pro setkávání mladých gastroenterologů na začátku jara. V rámci ESGE Days 2022 v Praze jsme poprvé zorganizovali Young Endoscopists Party (YEP) jako prostor k neformálnímu setkání a navázání kontaktu mezi mladými gastroenterology z celého světa. O akci, kterou oficiálně podpořila i ESGE Young Endoscopists Committee, byl enormní zájem, velmi se vydařila a stala se pravidelnou součástí kongresu i v dalších letech. Kromě Whatsapp skupiny jsme pro snazší komunikaci založili účty na sociálních sítích (Instagram a Facebook), kde pravidelně informujeme o gastroenterologických aktualitách. Dále jsme moc rádi za úzkou spolupráci se Sekcí mladých gastroenterologů Slovenské gastroenterologické společnosti, která probíhala celé volební období.
Závěrem nám dovolte poděkovat všem (i bývalým) členům SMG za důvěru v nás vloženou a za aktivní účast a podporu našich akcí. Moc děkujeme za spolupráci výboru ČGS, který nás vždy podpořil a vždy byl otevřen našim návrhům a diskuzi. Velký dík patří jmenovitě panu docentu Bortlíkovi za možnost podílet se na organizaci budějovického kongresu a za trpělivost a otevřenost vůči všem našim návrhům.
Za končící radu SMG
Denisa Kyselová, Eva Evinová,
Štěpán Šembera, Martin Vašátko
Sledujte nás na Facebooku a Instagramu
a buďte tak včas informováni o novinkách!
Výsledky voleb do rady Sekce mladých gastroenterologů České gastroenterologické společnosti ČLS JEP
MUDr. Denisa Kyselová
MUDr. Eva Evinová
MUDr. Martin Vašátko
MUDr. Václav Štěpánek
— — —
Ustavující schůze nové rady Sekce mladých gastroenterologů se koná 15. 11. 2024 v rámci kongresu v Karlových Varech.
Zvoleným kandidátům gratulujeme a přejeme jim mnoho úspěchů v dalším rozvíjení oboru gastroenterologie!
Pracovní skupina pro idiopatické střevní záněty (PS IBD)
Pracovní skupina pro IBD se dlouhodobě věnuje problematice idiopatických střevních zánětů z mnoha aspektů. Mezi nejvýznamnější patří aktivity edukační. V roce 2024 se v Praze konal historicky první IBD kongres, který vznikl spojením podzimního sympozia Biologická léčba IBD a jarních Hořovických IBD dnů. Vznikla tak akce komplexně pokrývající problematiku IBD a díky tomuto racionálnímu řešení jsme dokázali ještě ulevit dnes již zcela přeplněnému kongresovému kalendáři.
V rámci červnového výjezdního zasedání PS IBD jsme revidovali Doporučené postupy pro diagnostiku a léčbu Crohnovy choroby a ulcerózní kolitidy, které jsou připraveny k vydání v časopise Gastroenterologie a hepatologie.
V oblasti publikačních aktivit si pozornost zaslouží především práce Dany Ďuricové a Kataríny Mitrové v oblasti terapie IBD u gravidních pacientek (1, 2). Stejně tak za zmínku stojí příspěvek docenta Hradského věnovaný perzistenci biologické terapie u pediatrických pacientů s IBD (3). Právě tato práce je příkladem využití dat z registru CREdIT, který od roku 2016 eviduje data o IBD pacientech léčených biologickými a dalšími cíleně působícími léky.
Nejnovějším projektem, rovněž probíhajícím na platformě tohoto registru, je pak aktuálně zahájená observační studie zaměřená na porovnání s. c. a i. v. formy infliximabu v léčbě IBD v reálné klinické praxi. I díky tomu zůstává Pracovní skupina pro IBD jednou z nejproduktivnějších skupin uvnitř ČGS z pohledu výzkumných projektů a publikačních aktivit. Vzhledem k přibývajícím aktivitám jsme se na konci roku 2023 rozhodli pro účely financování výzkumných aktivit PS IBD založit Nadační fond PS IBD.
V souvislosti s nedávnou debatou o alokaci financí v rámci Úhradové vyhlášky na rok 2025 se do naší pozornosti dostaly opět prostředky na cílenou terapii IBD. Její dostupnost je v ČR stále omezená z důvodů kapacit specializovaných center, z důvodů personálních, ale především z důvodů finančních. Problémy mají významný regionální charakter, v řadě krajů působí stále pouze jediné centrum pro tuto specializovanou péči. Jedním z klíčových úkolů PS IBD v následujících letech bude snaha o zvýšení dostupnosti cílené léčby, včetně nezbytného a významného navýšení financí. V této souvislosti stojí za zmínku vznikající projekt pracovně nazvaný „Cesta pacienta“, jehož cílem je zmapovat kritická místa v managementu pacientů s IBD, obhájit potřebu cílené terapie a v neposlední řadě nahlédnout i na problematiku nepřímých nákladů na péči o tyto nemocné.
Mezinárodní spolupráce zahrnuje jednak „běžnou“ agendu v rámci Evropské společnosti pro Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu (ECCO), jednak (a zejména) spolupráci se slovenskými kolegy a jejich Pracovnou skupinou, s níž každoročně organizujeme Česko-Slovenské (případně Slovensko-České) IBD sympozium. Jeho letošní již 21. ročník byl součástí dříve zmíněného IBD kongresu v Praze v dubnu 2024. Mezi mladými kolegy každoročně vybíráme dva až tři účastníky IBD kurzu pořádaného v předvečer kongresu ECCO. Pravidelný kontakt s touto významnou mezinárodní společností se uskutečňuje prostřednictvím našich národních reprezentantů. V současnosti jsou jimi Dr. Ďuricová a doc. Hradský.
Členové PS IBD pravidelně přednášejí na seminářích a konferencích pacientské organizace Pacienti IBD (tradiční je především Svatováclavská konference v září) a podílíme se na aktualizaci pacienty oblíbených publikací. Pacienti IBD se naopak aktivně účastní našich vzdělávacích akcí a jsou důležitými partnery jak pro nás, lékaře, tak i pro instituce přímo ovlivňující systém zdravotní péče (SÚKL, pojišťovny, Ministerstvo zdravotnictví). V neposlední řadě nám naše těsná spolupráce usnadňuje vzájemné chápání potřeb a problémů druhé strany.
Pracovní skupina pro IBD se významně podílí i na programu letošního karlovarského kongresu. Rád bych upozornil na Postgraduální kurz IBD, který je na programu ve čtvrtek od 11 hodin ve Velkém sálu, součástí bude i přednáška Dr. Löwenberga z Amsterdamu. Významným hostem kongresu bude také prof. Fernando Magro, nově zvolený prezident ECCO. Jeho přednáška zazní v bloku Pracovní skupiny pro IBD ve Velkém sálu v pátek v 8:30 hod. Tématu IBD bude věnována i jedna z pátečních Snídaní s expertem (7:15 hod.) a blok Volných sdělení II ve čtvrtek v Kongresovém sálu (15:30 hod.)
Na závěr bych rád využil této příležitosti k poděkování všem kolegům, bez jejichž pomoci a spolupráce bychom většinu aktivit uspořádat nemohli. Zároveň děkuji spolupracujícím firmám za podporu všech činností PS IBD.
doc. MUDr. Martin Bortlík, Ph.D.
koordinátor Pracovní skupiny
pro idiopatické střevní záněty ČGS ČLS JEP
člen výboru ČGS ČLS JEP
Citace:
1Mitrova K, et al. Tofacitinib in Pregnancy: Assessing Pregnancy and Infant Outcomes, Cord Blood, and Breast Milk Concentrations. Clin Gastroenterol Hepatol. 2024 Feb 1:S1542-3565(24)00096-X. doi: 10.1016/j.cgh.2024.01.019. Online ahead of print.
2Mitrova K, et al. Safety of Ustekinumab and Vedolizumab During Pregnancy-Pregnancy, Neonatal, and Infant Outcome: A Prospective Multicentre Study. J Crohns Colitis. 2022 Dec 5;16(12):1808-1815. doi: 10.1093/ecco-jcc/jjac086.
3Hradsky O, et al. Sustainability of biologic treatment in paediatric patients with Crohn‘s disease: population-based registry analysis. Pediatr Res. 2024 Oct;96(5):1283-1291. doi: 10.1038/s41390-023-02913-7. Epub 2023 Nov 27
Český pankreatologický klub, pracovní skupina ČGS
V letošním roce Český pankreatologický klub uspořádal 20. června 2024 již XXII. Pankreatologický den. Po více než 20leté době velmi úspěšných Brněnských pankreatologických dnů pořádaných dlouholetým předsedou ČPK panem prof. MUDr. Petrem Dítě, DrSc., jsme se rozhodli změnit místo konání a zároveň i formát „pankreatologického dne“. Vzhledem k pokračujícímu prolínání oborů a prohlubující se multidisciplinární spolupráci, která především v pankreatologii je stále intenzivnější, je spojení dosud úspěšného Pankreatologického dne s neméně úspěšným a oblíbeným endoskopickým kongresem Olomouc Live Endoscopy přinejmenším logické. Snaha o zatraktivnění pankreatologie co nejvíce zájemcům z řad nejen endoskopistů, ale i onkologů a patologů, se ukázala jako prospěšná a úspěšná. Dvě paralelní sekce dopoledního programu XXII. Pankreatologického dne přinesly velmi zajímavý program věnovaný jak pankreato-onkologii (za organizace prof. MUDr. B. Mohelníkové Duchoňové, Ph.D. – FN Olomouc a MUDr. Radima Němečka, Ph.D. – MOU), tak pankreato-gastroenteorologii, -chirurgii a -patologii (za organizace MUDr. J. Hlavsy, Ph.D. – FN Brno, MUDr. Mgr. Pavla Skalického, Ph.D. – FN Olomouc a doc. MUDr. Lumíra Kunovského, Ph.D. – FN Olomouc, FN Brno). Hlavním programem pak byla odpolední sekce, kterou zahájil vyzvanou přednáškou zahraniční host. Pořadatelům se podařilo zajistit účast aktuálního prezidenta IAP (International Association of Pancreatology) a významného pankreatologa světového formátu prof. Santhi Swaroop Vegeho (Mayo Clinic, Rochester). Název jeho velmi edukativní přednášky byl „Novel Classification System for Walled‑Off Necrosis: a Step Toward Standardized Nomenclature and Risk‑Stratification Framework“. V dalším programu pak naši přední odborníci přednesli své aktuální projekty; prof. Holčapek (Univerzita Pardubice) – Lipidica Project, Lipidomic Analysis and Pancreatic Patologies, prof. Urban (FN Olomouc) Surveillance for Pancreatic Cancer – Where We Stand, Where We Go, doc. Šubrt (FN Královské Vinohrady) Management of Pancreatic Cancer With Vascular Involvement, prof. Hucl (IKEM) Endoscopic Radiofrequency Ablation in the Treatment of Pancreatic Lesions a doc. Kunovský (FN Olomouc, FN Brno) Social Media and Pancreatology.
XXII. Pankreatologický den byl uspořádán pod záštitou ministra zdravotnictví prof. MUDr. Vlastimila Válka, CSc., MBA, EBIR – častého účastníka předchozích pankreatologických dnů, a též ředitele FN Olomouc prof. MUDr. Romana Havlíka, Ph.D. Účast na XXII. Pankreatologickém dni byla historicky dosud nejvyšší právě díky spojení s následujícím Olomouc Live Endoscopy a zúčastnilo se jej více než 300 odborníků. Pořadatelé večer po odborném programu Českého pankreatologického dne připravili pro mladé zájemce o pankreatologii neformální společenský večer v zajímavých prostorách terasy nové restaurace Cafe & Kitchen za účasti prof. Vegeho a dalších profesorů a vůdčích osobností ve svých oborech. O této akci informujeme na jiném místě v příspěvku MUDr. Chudoby (FN Olomouc).
Z dalších aktivit ČPK a jeho členů je třeba vzpomenout účast českých zástupců na 56. Meetingu Evropského Pankreatologického klubu, který se konal v Santiago de Compostela v následujícím týdnu po Českém pankreatologickém dni – 26.–29. června 2024, kde českou pankreatologii a pankreatoonkologii reprezentovalo 6 přijatých sdělení formou posteru. Dvě vyzvané přednášky – MUDr. Dana Sochorová (KN T. Bati, Zlín) – The Young Pancreatologists’ symposium: Pancreas Nextgen: Debate I. „A patient with cystic pancreatic lesion – Surveillance is the best option.“ a doc. MUDr. Martin Loveček, P.hD. (FN Olomouc) – „Early Surgery vs. Endoscopy First Approach for Painful Chronic Pancreatitis“ doplnila prof. MUDr. Beatrice Mohelníková Duchoňová, Ph.D., vedením sekce Pancreatic Cancer II. a učinili tak z ČR jednu z nejvíce aktivních zemí v zastoupení na počet účastníků (10 z 834, 47 zemí!).
Český pankreatologický klub uspořádá na právě probíhajícím kongresu 18. vzdělávací a diskuzní gastroenterologické dny ve středu 14. listopadu 2024 v čase 11:00–12:30 v Malém sále sympozium věnované karcinomu pankreatu se záměrem prezentovat aktuální trendy a novinky v epidemiologii, diagnostice, chirurgické a onkologické terapii a paliativní péči zaměřené na využitelnost v aktuální klinické praxi.
Z dalších aktivit, na kterých se ČPK podílí společně se sekcí HPB chirurgie České chirurgické společnosti, je příprava registračních listů robotických operačních výkonů na pankreatu, které jsou nezbytnou součástí vznikajících úhradových mechanismů robotické chirurgie, která se pozvolna začíná významně uplatňovat i v ČR i v chirurgii pankreatu. Velkým tématem, na kterém se ČPK podílí v součinnosti s dalšími odbornými společnostmi (ČGS – Českou gastroenterologickou společností, SGO – Společností pro gastrointestinální onkologii, ČCHS – Českou chirurgickou společností a ČOS – Českou onkologickou společností), je „screening“ karcinomu pankreatu u rizikových skupin populace.
Z připravovaných činností je třeba zmínit březnovou sérii workshopů s nosným tématem akutní pankreatitidy, ale i dalších aktuálních oblastí pankreatologie (17.–19. březen 2025, Brno, Olomouc, Praha). Workshopy jsou určené především mladým, ale i ostatním zájemcům o pankreatologii, které uspořádá Český pankreatologický klub za podpory ČGS a ve spolupráci právě s již zmiňovaným prof. Santhi Vegem (Mayo Clinic, Rochester). Celá akce je nyní ve finální fázi přípravy, známy jsou tedy zmíněné termíny workshopů, které budou předcházet 46. českým a slovenským endoskopickým dnům a Hradeckým gastroenterologickým dnům (19.–21. 3. 2025).
XXIII. Pankreatologický den 2025 se opět uskuteční v Olomouci společně s XX. Olomouc Live Endoscopy v termínu 12. a 13. června 2025.
Členům a případným zájemcům o Evropský pankreatologický klub – EPC (www.europeanpancreaticclub.org) připomínáme termín konání 57. Meetingu EPC v Düsseldorfu (Německo) 2.–5. července 2025 (www.epc2025.eu). Mladým pankreatickým chirurgům lze jen doporučit kurz v rámci EPC meetingu ve středu 2. července 2025 „Hands‑on surgical anatomy course: Fascia derived dissections during the Whipple procedure: Proof of concept to save the integrity of resections margin.“ s celkovou kapacitou 20 účastníků. První zájemci z ČR jsou již přihlášeni.
V Olomouci 13. října 2024
doc. MUDr. Martin Loveček, Ph.D., MHA
předseda ČPK – pracovní skupiny ČGS
Pankreatologický den z pohledu mladých lékařů
Dne 20. června 2024 jsme měli tu čest zúčastnit se XXII. Pankreatologického dne pod záštitou prezidenta Českého pankreatologického klubu a primáře I. chirugické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci, doc. MUDr. Martina Lovečka, Ph.D., akce, která byla pro nás, mladé lékaře, nejen poučná, ale i obohacující. Na den plný zajímavých přednášek o novinkách v oboru, který se konal v kongresovém hotelu Clarion Olomouc, navazoval společenský večer v příjemné místní restauraci. Akce měly za účel spojit mladé nadějné lékaře s předními odborníky v oboru.
Vrcholným bodem večera byla poutavá přednáška profesora Santhi Swaroop Vegeho z Mayo Clinic v Rochesteru, USA. Profesor Vege se s námi podělil o svůj osobní životní příběh a zdůraznil neocenitelnou hodnotu ponoření se do péče o pacienty již na samotném počátku kariéry.
S nadšením hovořil o důležitosti vidět co nejvíce pacientů, a tím i patologických stavů s jejich ať už typickou či různorodou prezentací. Tím, že byl vždy k dispozici svým kolegům a aktivně se zapojoval do řešení různých případů, nasbíral cenné zkušenosti. Tento praktický přístup mu umožnil rozvinout intuitivní „vnitřní pocit“ pro diagnostiku různých klinických stavů – instinkt, který lze získat pouze rozsáhlou klinickou praxí. Kontrastoval to s omezeními čistě teoretických znalostí medicíny a zdůraznil, že i ti nejlépe teorie znalí studenti mohou postrádat schopnost rozpoznat diskrétní příznaky, kterými se mohou různá onemocnění projevovat. Schopnost, kterou si lze osvojit pouze reálnou praxí.
Profesor Vege nám také představil v Americe poměrně často užívané heslo „See one, do one, teach one“. Ukázal, jak výuka ostatních nejen posiluje naše vlastní znalosti, ale také přispívá k růstu lékařské komunity. Tím, že po pracovní době studoval složité případy a vzácná onemocnění, o kterých do té doby nevěděl podrobnosti, a následující den nabyté vědomosti sdílel se svými studenty, tak vytvořil nepřetržitý cyklus učení a předávání zkušeností, který byl přínosem pro všechny zúčastněné. Předávaním čerstvě nabytých poznatků si je totiž o to více vryl do paměti a zároveň studentům poskytnul nejpodrobnější a nejaktuálnější informace o daném onemocnění.
Zajímavou částí jeho přednášky bylo zamyšlení se nad rolí umělé inteligence v medicíně. Profesor Vege s jistotou prohlásil, že i když umělá inteligence dokáže zpracovat obrovské množství dat, a naučit se jisté vzory chování, nemůže nahradit lidskou intuici získanou přímým kontaktem s pacienty. Tento „šestý smysl“ odlišuje nás, živoucí lékaře, od strojového učení a zajišťuje, že naše role zůstane nenahraditelná i do budoucna. V podstatě takto také nepřímo potvrdil heslo naší Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci – „Mente et corde“.
Večer nebyl jen o profesním rozvoji, byl to také prostor pro odpočinek a budování vztahů. U výtečného jídla jsme měli možnost navázat nová mezioborová přátelství a vztahy. Uvolněná atmosféra, umocněná nádherným výhledem na večerní Olomouc z terasy restaurace, umožnila otevřené rozhovory, sdílení zkušeností a tolik potřebný oddech od našich náročných profesních povinností.
Akce byla všeobecně mezi mladými lékaři velmi pozitivně přijata a považována za významný přínos pro všechny zúčastněné. Poskytla vzácnou příležitost přímo se setkat s odborníky, získat cenné poznatky a nechat se inspirovat jejich oddaností a vášní k lékařskému řemeslu.
Účast na Pankreatologickém dni 2024 byla pro nás skvělou zkušeností. Posílila důležitost kontinuálního učení a sílu spolupráce. Odcházeli jsme inspirováni a motivováni aplikovat tyto poznatky ve vlastní praxi, s touhou vidět více, naučit se více a snad jednou i učit ostatní, tak jako to dělá profesor Vege. Doufáme, že v tomto trendu bude pokračováno a těšíme se na další ročník!
MUDr. Adam Chudoba
II. interní – gastroenterologická klinika FN Olomouc
Zpráva o činnosti Pracovní skupiny pro bariatrickou endoskopii za rok 2024
V roce 2024 jsme v rámci Pracovní skupiny pro bariatrickou endoskopii pravidelně organizovali on‑line schůzky, které sloužily jako platforma pro sdílení nejnovějších informací a novinek v oblasti bariatrických endoskopických výkonů. Tato setkání poskytovala prostor pro otevřenou diskuzi mezi členy pracovní skupiny a umožňovala rychlé předání klíčových informací o postupech v jednání se zdravotními pojišťovnami, úhradách výkonů a legislativních změnách, které se týkaly bariatrických procedur.
Jedním z hlavních bodů, kterým jsme se v roce 2024 věnovali, byla otázka úhrady výkonů od zdravotních pojišťoven. Tato oblast byla prioritou, protože zajištění finanční dostupnosti bariatrických endoskopických výkonů hraje zásadní roli v širším rozvoji tohoto typu léčby a v jeho dostupnosti pro pacienty. Pravidelně jsme informovali členy pracovní skupiny o průběhu jednání s pojišťovnami a o změnách, které se dotýkaly především úhrad jednotlivých výkonů, včetně intragastrických balonů a endoskopické sleeve gastroplastiky (ESG).
Dalším krokem bylo předání návrhu na seznam center bariatrické endoskopie výboru České gastroenterologické společnosti (ČGS). Tento návrh zahrnoval centra, která splňují odborné a technické požadavky pro provádění bariatrických endoskopických výkonů. Výbor ČGS se rozhodl pro schválení center pro ESG pouze pro pracoviště, která jsou současně centra digestivní endoskopie a pro IGB pak všechna navržená pracoviště. Seznam center byl zveřejněn na webu ČGS. Tímto krokem se vytvořila jasná struktura, která pacientům i pojišťovnám poskytuje přehled o specializovaných pracovištích. Centra nyní zahájila proces nasmlouvání výkonů se zdravotními pojišťovnami, aby mohla tyto výkony nabízet plně v souladu s pojišťovenskými podmínkami a pokrytím.
Co se týče intragastrických balonů, situace zůstává složitější, protože dosud nebyl schválen úhradový kód na tzv. ZOOM ze strany Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Tato problematika nadále vyžaduje intenzivní jednání a do roku 2025 bude patřit mezi hlavní priority pracovní skupiny. Na druhou stranu, pro endoskopickou sleeve gastroplastiku (ESG) je situace pozitivnější. Všechny nezbytné kroky byly dokončeny a centra jsou nyní připravena zahájit provádění výkonů v rámci zdravotního pojištění, jakmile budou nasmlouvány s jednotlivými pojišťovnami.
Během nadcházejícího kongresu ČGS se uskuteční další schůzka Pracovní skupiny pro bariatrickou endoskopii. Tato schůzka bude věnována především hodnocení dosavadního pokroku, diskuzi o dalších potřebných krocích, které povedou k dalšímu rozvoji bariatrické endoskopie a zahájení činnosti českého registru bariatrických pacientů.
Na závěr bychom chtěli poděkovat všem členům pracovní skupiny za jejich aktivní účast a přínos k rozvoji bariatrické endoskopie v České republice. Díky jejich úsilí a spolupráci se podařilo dosáhnout významných pokroků a věříme, že další roky přinesou ještě větší rozvoj tohoto důležitého odvětví medicíny. Naší prioritou zůstává zajištění co nejlepší péče pro pacienty, včetně širší dostupnosti těchto výkonů pro všechny, kteří je potřebují.
MUDr. Evžen Machytka
Pracovní skupina pro celiakii České gastroenterologické společnosti ČLS JEP
V roce 2009 byla iniciována profesorem Fričem Pracovní skupina pro celiakii, která si dala za cíl zlepšit diagnostiku celiakie, resp. jejích raných forem. Proto byla vypracována metodika cíleného screeningu celiakie a po projednání se zástupci Ministerstva zdravotnictví a s předsedy odborných společností byla uveřejněna v roce 2011 ve formě Metodického pokynu Ministerstva zdravotnictví ČR ve Věstníku 3/2011. Tento cílený screening je dvoustupňový a je zaměřen na diagnostiku celiakie u rizikových skupin pacientů – jak ve smyslu genetickém (příbuzní, sdružená autoimunitní onemocnění, genetické abnormality), tak u suspektní symptomatologie. Odběry provádějí všichni odborní lékaři, diagnostiku a dispenzarizaci potom pediatr, resp. gastroenterolog pro dospělou populaci.
Mezitím byla v roce 2010 Pracovní skupina převedena pod gesci Ministerstva zdravotnictví a přeměněna v komisi MZd, a v roce 2011 ministrem zdravotnictví MUDr. Rathem zrušena.
V roce 2018 byla založena Pracovní skupina pro celiakii (PS Cel) České gastroenterologické společnosti ČLS JEP, schválena Výborem ČGS a potvrzena členskou základnou ČGS ČLS JEP.
Jejími členy se stali gastroenterologové doc. Pavel Kohout, prof. Pavel Drastich, doc. Iva Hoffmanová, dr. Michal Šenkyřík, dr. Barbora Packová a dr. Jitka Prokešová, pediatři prof. Jiří Nevoral a dr. Pavel Frühauf, biochemik dr. Petr Kocna a alergolog dr. Martin Fuchs, paní profesorka Helena Hogenová‑Tlaskalová, potravináři doc. Ing. Dana Gabrovská a zástupci pacientských organizací (Sdružení celiaků ČR, Společnost pro bezlepkovou dietu a Sdružení celiaků Brno)
Posláním PS Cel je zlepšení povědomí o celiakii, její prevalenci, diagnostice a léčbě u odborné i laické veřejnosti.
Hlavními cíli jsou zhodnocení prevalence celiakie v České republice, diagnostických algoritmů v dětství a dospělosti, screeningu celiakie v České republice a zlepšení jeho účinnosti, léčby celiakie, resp. bezlepkové diety, jejího složení a úhrady ze zdravotního pojištění, algoritmu sledování komplikací a jejich managementu.
Přednášková činnost je realizována v rámci gastroenterologických kongresů, Pražských gastroenterologických dní, Sympozií o morfologii a funkci střeva. Aktivní účast členů PS na přednáškách o celiakii na dalších odborných fórech, v rámci setkání Pacientských sdružení, kapitola o celiakii a bezlepkové dietě v monografii Kohout et al: Klinická výživa (2021), v nové učebnici Vnitřní lékařství (2024).
– – –
Jedním z problémů, který doposud není vyřešen, je prosazení úhrady bezlepkové diety (jediného léku pro pacienty s celiakií) ze zdravotního pojištění. Příspěvky jsou přiznány některými pojišťovnami z fondu prevence a pohybují se od 0 do 8 000 Kč buď pro všechny pacienty nebo pro určitou věkovou skupinu (děti a studenti). Rozdíl mezi bezlepkovou dietou a běžnou stravou činí kolem 3 000 Kč měsíčně, ročně tedy 36 000 Kč a není žádnou pojišťovnou ani ze třetiny hrazen. Dodržování bezlepkové diety je jediným lékem, prevencí závažných komplikací celiakie a v podstatě šetří prostředky zdravotních pojišťoven, přestože si ji pacienti hradí sami. Úhrada ze sociálních fondů Ministerstva práce a sociálních služeb je určena pouze pro nízkopříjmové skupiny po podrobném prozkoumání majetkových poměrů.
Jednání o možném proplacení bezlepkové diety zdravotními pojišťovnami vyžaduje právní rámec, kterým je vyhláška nebo úpravy v Zákoně o zdraví. V roce 2020 bylo zahájeno jednání s poslanci PS PČR o možnostech úpravy úhrady bezlepkové diety pacientům s celiakií. Tato jednání byla následně přerušena z důvodu covidu-19, po úpravě pandemických podmínek z důvodu Voleb do PS PČR. Jednání obnovíme po stabilizaci situace. Nová PS ČR jednání zrušeno poslanci. V roce 2023 proběhlo setkání PS celiakie s ministrem zdravotnictví prof. MUDr. Válkem a opakovaná jednání s ředitelem odboru MZ ČR pro jednání s pojišťovnami Mgr. Zapletalem. Opakovaně bylo přislíbeno navýšení finančních toků z fondu prevence, změna na nárokovou složku, později úpravy v Zákoně o zdraví. 1.–3. 6. 2023 byl v rámci 39. mezinárodního kongresu SKVIMP uspořádán Blok Celiakie (doc. Kohout) – za účasti Mgr. Zapletala, příslib řešení zlepšení úhrady bezlepkové diety pacientů s celiakií. Koordinovaně probíhá i tlak ze strany celiaků na Pacientské radě MZ ČR. Mladí celiaci iniciovali Petici o příspěvcích pro pacienty s celiakií, sesbírali více než 11 000 podpisů a tato problematika byla probrána nejprve na Petičním výboru a následně na Zdravotním výboru PS PČR.
V rámci 18. diskuzních a vzdělávacích gastroenterologických dní v Karlových Varech 14.–16. 11. 2024 je uspořádán Blok celiakie v sobotu 16. 11. 2024 v čase 8:30–10:00.
Schůzka PS Cel
proběhne v pátek 15. 11. 2024
16–17 h v Červeném salonku I.
Za PS Cel ČGS ČLS JEP
Pavel Kohout
Pracovní skupina pro motilitu GIT
Pracovní skupina pro motilitu GIT při ČGS se v tomto roce podílela na novelizaci standardů pracovního postupu pro Společnost praktického lékařství, stejně tak její členové se zúčastnili jejich prezentací na Kongresu praktických lékařů v Praze. Z dalších aktivit byla nejvýznamnějším počinem příprava přihlášky ČGS do společnosti pro neurogastromotilitu – ESNM, což vyvrcholilo oficiálním přijetím ČGS na UEGW ve Vídni. Členové motilitní skupiny připravili program Motilitního bloku pro kongres v Karlových Varech na 18. vzdělávací a diskuzní gastroenterologické dny. V Brně proběhl Kulatý stůl expertů 29. 10. 2024 s cílem přípravy postupů řešení inkontinence, obstipace, standardizace vyšetření HRAM, zařazení rehabilitace a multioborové spolupráce v řešení AND (anorektální dysfunkce), stejně tak i domluva up‑grade kódu HRAM. Podání kódu pro ENDOFLIP na VZP bylo prozatím odloženo, po dodání dalších materiálů budou jednání, doufejme úspěšně, pokračovat.
doc. MUDr. Jiří Dolina, Ph.D.
Rada pro screening kolorektálního karcinomu České gastroenterologické společnosti ČLS JEP
Rada pro screening kolorektálního karcinomu (Rada) je pracovní skupinou České gastroenterologické společnosti ČLS JEP, která se podílí na organizaci Národního programu screeningu kolorektálního karcinomu (KRK). Rada se skládá z regionálních koordinátorů za obor gastroenterologie a jejich výkonných zástupců a dalších odborníků z řad společností, které se na programu screeningu KRK podílí (Sekce ambulantních gastroenterologů ČGS ČLS JEP, Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, Česká gynekologická a porodnická společnost ČLS JEP, Česká společnost klinické biochemie ČLS JEP, Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky, Institut biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity Brno). Gastroenterologických koordinátorů je 15, za regiony Praha-jih, Praha-západ, Praha-východ, Královéhradecký, Pardubický, Liberecký, Ústecký, Karlovarský, Plzeňský, Jihočeský, Vysočina, Olomoucký, Moravskoslezský, Zlínský a Jihomoravský. Zasedání Rady probíhají několikrát ročně v on‑line nebo prezenční podobě. Předseda Rady je jejím zástupcem v Komisi pro screening kolorektálního karcinomu Ministerstva zdravotnictví ČR.
Mezi hlavní činnosti Rady pro screening kolorektálního karcinomu patří:
1. monitorace a koordinace programu a řešení specifických problémů v jednotlivých regionech České republiky
2. tvorba odborných doporučení pro Komisi pro screening kolorektálního karcinomu Ministerstva zdravotnictví ČR
Nově budou regionální koordinátoři a jejich výkonní zástupci zapojeni do auditů jednotlivých Pracovišť pro screeningovou koloskopii, které budou probíhat dle instrukcí Ministerstva zdravotnictví minimálně jedenkrát za období akreditace pracovišť (v současné době do 31. 12. 2026).
Rada pro screening KRK je nedílnou a zásadní součástí organizace Národního programu screeningu kolorektálního karcinomu v České republice.
doc. MUDr. Štěpán Suchánek, Ph.D.
místopředseda Rady pro screening
kolorektálního karcinomu ČGS ČLS JEP
Projekt ČGS Surveillance karcinomu pankreatu u osob s vysokým rizikem HEPACAS
V České republice se karcinom pankreatu řadí na 7. místo mezi zhoubnými nádory s průměrnou incidencí 2 446 případů/rok v letech 2017–2021. Křivku incidence bohužel kopíruje i křivka úmrtnosti, kvůli čemuž patří karcinom pankreatu mezi nejagresivnější zhoubné nádory s velmi špatnou prognózou, což je dáno i pozdním záchytem onemocnění.
Karcinom pankreatu v raných fázích bývá většinou bez příznaků, jakmile se ale symptomy objeví, jedná se často již o pokročilé stadium onemocnění. Proto se naše pozornost upíná na pacienty ve vysoce rizikových skupinách, u kterých je pravděpodobnost vzniku zhoubného onemocnění pankreatu zvýšena. Jedná se o tzv. surveillance.
Do tohoto sledování jsou zařazeni pacienti s pozitivní rodinnou anamnézou karcinomu pankreatu, dále pacienti s potvrzenou genetickou mutací predisponující k tvorbě karcinomu pankreatu (např. mutace BRCA1/2, Lynchův syndrom, Peutz‑Jeghersův syndrom) nebo osoby s hereditární chronickou pankreatitidou. U těchto pacientů se provádějí každý rok specializovaná diagnostická vyšetření – endoskopická ultrasonografie (EUS) a magnetická rezonance (MR), odběry krve na glykemii, glykovaný hemoglobin a onkomarkery (CA19-9, CEA). Tato vyšetření umožňují detekovat časné léze u jinak asymptomatických pacientů.
Všechna tato výše zmíněná vyšetření se provádějí na specializovaných pracovištích, která vlastní statut Centra vysoce specializované péče pro digestivní endoskopii v České republice.
— — —
Projekt ČGS Surveillance karcinomu pankreatu u osob s vysokým rizikem – HEPACAS – zapojená pracoviště:
— — —
Program Surveillance karcinomu pankreatu u vysoce rizikových pacientů je multicentrický projekt České gastroenterologické společnosti, který představuje zásadní krok ke zlepšení včasné diagnostiky, zvýšení šancí na úspěšnou léčbu a snížení úmrtnosti na karcinom pankreatu.
prof. MUDr. Ondřej Urban, Ph.D.
MUDr. Jan Křivinka
Časopis Gastroenterologie a hepatologie
Časopis Gastroenterologie a hepatologie byl založen pod názvem Gastro‑Enterologica Bohema v dubnu 1947 a letošní ročník má tedy pořadové číslo 78. Hlavní událostí letošní sezóny je návrat České hepatologické společnosti do našeho periodika.
Po několikaleté přestávce je to důležitá a významná změna, která povede k rozšíření odborného záběru a nepochybně také zvýší kvalitu publikovaných sdělení. Také proto došlo k rozšíření redakční rady o dva nové členy – hepatology (doc. MUDr. S. Fraňkovou, Ph.D., a MUDr. V. Šmída, Ph.D.). V současné době je opět časopis Gastroenterologie a hepatologie prezidiálním periodikem čtyř odborných společností (ČGS, SGS, ČHS a SHS). Časopis vychází v nákladu 1 500 kusů, z nichž cca 1 000 je distribuováno v Čechách a 410 kusů je rozesíláno na Slovensko. V každém ročníku vyjde 6 čísel ve dvouměsíčních intervalech. Od roku 2011 se osvědčil systém preferenčních témat pro každé číslo. V tomto konceptu budeme pokračovat i nadále s tím, že každé téma má také svého odpovědného koeditora za českou a slovenskou stranu: první číslo v každém ročníku je věnováno IBD (M. Bortlík/T. Hlavatý), druhé hepatologii (R. Brůha/L. Skládaný), třetí digestivní endoskopii (O. Urban/E. Veseliny), čtvrté klinické a experimentální gastroenterologii a hepatologii (T. Hucl/P. Bánovčin), páté gastrointestinální onkologii (Š. Suchánek/T. Koller) a poslední, šesté číslo dětské gastroenterologii a bariatrii (K. Zárubová/M. Fried). Od ledna 2023 do konce září 2024 bylo do redakce časopisu zasláno celkem 80 rukopisů se žádostí o zvážení publikace, z nichž 67 (83 %) bylo po menších úpravách přijato a publikováno a 13 článků bylo odmítnuto (17 %). V posledních letech byl našemu časopisu také přiznán Impact Faktor, který je sice nízký, ale existuje (IF = 0.11). V následujícím období chceme modernizovat webové stránky časopisu, tak aby odpovídaly potřebám moderního odborného časopisu a současným požadavkům jejich uživatelů. Redakční rada se schází po vydání každého čísla časopisu prostřednictvím videokonference a jedenkrát nebo dvakrát do roka u příležitosti významných kongresů také prezenčně. Výbornou práci odvádí výkonná redaktorka časopisu Ing. Kateřina Michnová z nakladatelství Care Comm, která se významnou měrou podílí na kvalitě této tiskoviny. Za slovenskou stranu je odpovědným redaktorem doc. MUDr. Tomáš Koller, PhD. Dovoluji si vás pozvat na předání ceny časopisu pro autory dvou nejlepších původních prací publikovaných od září 2023 do konce září 2024, ke kterému dojde při slavnostním zahájení 18. vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dnů v Karlových Varech, dne 14. listopadu 2024. Každý z obou oceněných autorů bude odměněn částkou 30 000 Kč. Pevně věřím, že se stoupající kvalitou časopisu také vzroste zájem, především ze strany mladých gastroenterologů a hepatologů, publikovat originální práce v tomto periodiku.
prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., AGAF
šéfredaktor časopisu
Endoskopická sekce sester ČAS
Hepatologická a gastroenterologická sekce sester č. 65 při České asociaci sester (ČAS) úzce spolupracuje s Českou gastroenterologickou společností (ČGS ČLS JEP) a Českou hepatologickou společností (ČHS) již několik let. S jejich podporou jsme získali prostor pro prezentaci na významných kongresech a konferencích a za to jim patří náš upřímný dík. Jedním z nich je i právě probíhající kongres v Karlových Varech. V rámci celoživotního vzdělávání je to jedinečná příležitost seznámit se s novými poznatky a postupy v oboru hepatogastroenterologie a endoskopie.
V minulém roce nabyl účinnosti zdravotní výkon 15060, který se zabývá reprocessingem flexibilních endoskopů. Podmínky jeho uvedení do praxe nebyly pro mnohá zdravotnická zařízení jednoduché. Jelikož praktická stránka je závislá a plně v kompetenci endoskopické sestry, věnovali jsme tomuto tématu prostor na všech pořádaných akcích. I když je dvoustupňová dezinfekce v platnosti od roku 2012, stále je o čem diskutovat. Doporučený postup je uvedený na stránkách ČGS ČLS JEP, kde má naše sesterská sekce svůj prostor.
Dalším splněným cílem ČGS bylo vytvoření sítě „Center vysoce specializované péče pro digestivní endoskopie“ a tím zlepšení dostupnosti vysoce specializované endoskopické péče v rámci České republiky. S tím souvisí asistence endoskopických sester při složitých výkonech, kdy je požadována odborná erudice. Sestra musí zvládat svou profesi nejen po stránce odborné, ale i technické. Odbornou specializaci získávají v certifikovaném kurzu určeném pro endoskopické sestry v pěti vzdělávacích centrech v rámci České republiky. Po absolvování získávají certifikát, který potvrzuje jejich specializaci a zároveň je to jediný způsob, jak této způsobilosti dosáhnout. Na základě toho si zaslouží i patřičné ohodnocení, ale ne vždy to zaměstnavatelé akceptují.
Do konce roku nás čeká ještě jedna tradiční akce „Vánoční endoskopická sestra 2024.“ Několik let se konala v Praze, ale vloni jsme se rozhodli přiblížit se ke kolegyním a kolegům na Moravu a uspořádali ji v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Účastníci si poslechli odborné prezentace zúčastněných firem, vyzkoušeli si virtuální realitu v endoskopii, navštívili endoskopické pracoviště a výzkumné centrum RECAMO. Letos se bude konat v „Centru péče o zažívací trakt“ v Nemocnici AGEL Ostravě-Vítkovicích. Připravujeme opět zajímavý program a myslím, že se účastníci mají na co těšit.
Ing. Andrea Brucknerová
Spolek přátel Bénin Santé
Spolek přátel Bénin Santé je nevládní nezisková organizace registrovaná v České republice od května 2016. Hlavním cílem spolku je poskytnout zdravotní péči lidem v nouzi v západní Africe a zejména v Beninu. K partnerstvím mezi Českou a Beninskou gastroenterologickou společnosti se v roce 2017 přidal Spolek přátel Bénin Santé. Díky Vám a všem partnerským organizacím jsme mohli zahájit společně několik projektů.
Programy prevence (edukace, vakcinace…) „Společně proti hepatitidě“
Od roku 2016 doposud bylo provedeno přibližně 2 000 screeningových vyšetření a očkování proti hepatitidě.
Mise „Lékaři pro Benin“ jsme zahájili v roce 2017. Provedli jsme téměř 240 chirurgických zákroků (převážně operace kýly) a různé akutní chirurgické zákroky. Poslední mise byla letos v lednu.
Screeningová vyšetření (malnutrice, malárie) provádíme bezplatně od roku 2018 u téměř 300 dětí a 250 těhotných žen.
Provádíme bezplatná endoskopická a gastroenterologická vyšetření.
Vzdělávaní a odborné stáže
mladých lékařů z Beninu
Snažíme se pomáhat mladým lékařům napříč různými obory (gastroenterologie, chirurgie…) zajistit stáž v nemocnicích v ČR.
Stáž beninského chirurga ve FN Ostrava 2024:
Realizace dlouhodobých rozvojových projektů
V září 2023 jsme podepsali memorandum s Lékařskou fakultou Ostravské univerzity a organizací International Humanity v zastoupení doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D.
Podařilo se navázat spolupráci s Lékařskou fakultou University of Parakou v Beninu.
Letošní rok v lednu jsme spustili projekt potravinové pomoci pro osiřelé studenty v Beninu.
Dodávaní zdravotnického materiálu aj.
Průběžně posíláme do Beninu kontejner se zdravotnickým materiálem.
Můžete také pomoci.
Nejen finančně,
ale také prostřednictvím vašeho času a zájmu.
Každá pomoc se počítá.
Jako šance na zdravý život!
Transparentní účet: 2001708800/2010.
IBAN: CZ47 2010 0000 0020 0170 8800.
SWIFT/BIC: FIOBCZPPXX
IČO: 05058813.
Registrovaná v ČR pod L 15036/RD8/KSOS
Spolupráce Společnosti pro gastrointestinální onkologii s Českou gastroenterologickou společností
Společnost pro gastrointestinální onkologii ČLS JEP (SGO) a Česká gastroenterologická společnost ČLS JEP (ČGS) patří mezi nejdůležitější odborné organizace v oblasti onemocnění trávicího traktu v České republice. Jejich spolupráce je klíčová zejména pro zlepšení diagnostiky, léčby a prevence gastrointestinálních nádorů.
Společnost pro gastrointestinální onkologii byla založena v lednu 2011 s cílem zlepšit péči o pacienty s nádory trávicího traktu. Vznik společnosti byl inspirován mezinárodními multidisciplinárními organizacemi, jako je Mezinárodní aliance proti nádorům trávicí trubice (IDCA) nebo Evropská společnost digestivní onkologie (ESDO). Společnost sdružuje odborníky z mnoha lékařských specializací, včetně gastroenterologů, chirurgů, onkologů, radiologů a patologů. Její hlavní náplní je tvorba doporučených diagnostických a léčebných postupů na základě medicíny založené na důkazech, čímž zajišťuje vysoký standard péče o pacienty s gastrointestinálními nádory.
Jedním z klíčových faktorů, který usnadňuje vzájemnou spolupráci mezi SGO a ČGS, je personální propojení obou společností. Mnoho předních gastroenterologů, kteří jsou členy ČGS, zároveň působí i v SGO, což vytváří přirozené prostředí pro výměnu znalostí a zkušeností. Obě společnosti pravidelně spolupracují na organizaci odborných akcí, které slouží k výměně znalostí a zkušeností mezi odborníky. Tyto akce jsou důležité pro kontinuální vzdělávání gastroenterologů, chirurgů, onkologů a dalších specialistů. Mezi nejvýznamnější akce patří Národní kongres gastrointestinální onkologie a Národní kongres o kolorektálním karcinomu, které nabízí platformu pro sdílení nových poznatků z oblasti prevence, diagnostiky a léčby nádorů GIT. Kromě toho se obě společnosti vzájemně podporují ve vzdělávání gastroenterologické odborné veřejnosti. Součástí letošních Vzdělávacích a diskuzních gastroenterologických dnů v Karlových Varech bude společná sekce ČGS a SGO.
Zástupci obou společností se podílejí na organizaci screeningu kolorektálního karcinomu v České republice (Rada pro screening kolorektálního karcinomu ČGS ČLS JEP a Komise pro screening kolorektálního karcinomu MZ ČR). Společná činnost obou společností zahrnuje i vytváření standardizovaných postupů pro diagnostiku a léčbu gastrointestinálních nádorů. Obě společnosti také spolupracují na osvětových kampaních, které mají za cíl informovat veřejnost o rizikových faktorech, příznacích a prevenci gastrointestinálních nádorů. Spolupráce mezi SGO a ČGS má řadu konkrétních přínosů pro zdravotnický systém a pacienty. Integrace multidisciplinárního přístupu, který propojuje gastroenterologii a gastrointestinální onkologii umožňuje docílit lepších výsledků v léčbě pacientů s nádory trávicího traktu. Personální a odborné propojení těchto dvou organizací umožňuje lepší koordinaci aktivit, které vedou ke zlepšení výsledků v oblasti gastrointestinální onkologie, a přináší nové možnosti v oblasti výzkumu a vzdělávání. S výhledem do budoucna lze očekávat, že tato spolupráce bude nadále hrát klíčovou roli v rozvoji gastroenterologické a onkologické péče v České republice.
doc. MUDr. Štěpán Suchánek, Ph.D.
předseda Výboru Společnost pro
gastrointestinální onkologii ČLS JEP
V roce 2024 opustili řady ČGS významní gastroenterologové
Čest jejich památce!
prof. MUDr. Přemysl Frič, CSc.
31. 3. 1929 – 25. 3. 2024
— — —
prim. MUDr. Karel Lukáš, CSc.
15. 6. 1942 – 14. 6. 2024
— — —
doc. MUDr. Milan Kment, CSc.
24. 2. 1940 – 12. 6. 2024
— — —
MUDr. Alenka Huslarová, CSc.
2. 9. 1929 – 22. 7. 2024
— — —
Pacientská organizace ILCO
Mnoho lidí vnímá stomii jako velký strašák. Odmítají operaci, pokud by měl při ní být založen vývod. Se stomií se dá žít naplno, pokud se zvládne zdravotní problém. To by měli všichni lidé, pacienti i zdravotníci, vědět. Dobrovolníci ILCO dodají pacientům chuť se léčit a vyléčit. Podporu a pochopení najdou stomici v regionálních spolcích. Jsme tu pro vás. Spojením sil můžeme zlepšit život stomiků. Více informací o naší činnosti a možnosti spolupráce najdete na www.ilco.cz.
Jsme pacientská organizace, která podporuje osoby, kterým byla v důsledku nemoci vytvořena stomie. Nejedná se jen o lidi s rakovinou, zánětlivým onemocněním střev, vrozenou vadou, vzácným onemocněním. Vývod je občas nutné dočasně vytvořit při gynekologické operaci, případně jiné operaci břicha.
Pomáháme hájit práva stomiků, bojujeme proti jakékoliv formě jejich diskriminace a pomáháme řešit zdravotní, sociální nebo psychické problémy.
V našich řadách máme zkušené a proškolené dobrovolníky, kteří jsou sami stomiky a potýkají se s různým onemocněním. Tito dobrovolníci pomáhají stomikům s návratem do běžného života, jsou schopni s mnohým poradit, dodávají optimismus i motivaci a odpovídají na různé otázky související s životem se stomickým vývodem.
Disponujeme škálou edukačních materiálů, které stomikům, především v začátcích, usnadňují život. Jedná se především o nový Zápisník stomika, který se stal oblíbeným průvodcem, a také brožura Jak předcházet vzniku kýly. Nezapomínáme ani na rodiče. Pro ty máme krásnou brožuru Máma/táta mají stomii, a pro děti s vývodem například pexeso či interaktivního maňáska S. Tomíka.
Jsme zastřešující organizací regionálních spolků z celé ČR. V těchto spolcích se setkávají lidé, kteří se nebojí otevřeně o stomii mluvit a podnikají spolu výlety, pravidelná setkání, chodí do divadel či kaváren a vládne zde empatie a porozumění.
Mimo jiného také vzděláváme samotné stomiky i veřejnost. Realizujeme přednášky, besedy, workshopy, výstavy PytlíkART, a také pravidelně publikujeme v médiích, tak aby se stomici dostali do povědomí veřejnosti a téma stomie přestalo být tabu.
Před sebou máme například Virtuální sportovní meeting, setkání mladých stomiků nebo anketu Moje stomická sestra.
Spolupracujeme se spolky:
Aby pacienti byli manažery svého onemocnění
Pacientská organizace Pacienti IBD, z. s., pomáhá a edukuje pacienty s idiopatickými střevními záněty – Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou. Vznikla z iniciativy pacientů již v roce 2008.
Posláním naší pacientské organizace je podpora a pomoc pacientům a jejich rodinným příslušníkům v nelehké životní situaci. Zprostředkováváme pacientům informace o jejich onemocnění, možnostech léčby a zlepšení kvality jejich života. Pořádáme pravidelné semináře a konference, a to nejen v Praze, ale i Brně, Hradci Králové, Plzni, Olomouci, Ostravě a Karlových Varech. Spolupracujeme s Pracovní skupinou lékařů pro idiopatické střevní záněty při České gastroenterologické společnosti ČLS JEP a vydáváme odborné publikace.
Zvyšujeme povědomí o idiopatických střevních zánětech. Seznamujeme širokou veřejnost o Crohnově chorobě a ulcerózní kolitidě. Každoročně připomínáme Světový den idiopatických střevních zánětů (19. květen). Od roku 2011 jsme členy Evropské federace pro Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu (EFCCA), navazujeme kontakty s organizacemi po celém světě, podílíme se na mezinárodních projektech a sbíráme zkušenosti. Patříme do Národní rady osob se zdravotním postižením ČR a Asociace veřejně prospěšných organizací. Kanceláře sdílíme se Společností pro bezlepkovou dietu a s Českým ILCEM – dobrovolným sdružením stomiků. Zástupci spolku Pacienti IBD se vzdělávají při projektu Akademie pacientských organizací. Jsme členy Pacientské rady při Ministerstvu zdravotnictví ČR, poukazujeme na nutnost zlepšení podmínek pro naše nemocné a snažíme se o lepší dostupnost moderních léčiv. Jednáme také se Státním ústavem pro kontrolu léčiv a s jednotlivými zdravotními pojišťovnami. Věříme, že včasná diagnóza a adekvátní léčba je základem úspěchu, proto jsme se podíleli na překladu pacientských návodů v léčbě IBD a šíříme je mezi české pacienty.
Hlavními komunikačními kanály jsou webové stránky www.crohn.cz, Facebook a newsletter, který je pravidelně rozesílán na 3 000 kontaktů. Spolek má v současné době více jak 1 200 členů.
Naše projekty
IBD Pod Kontrolou
Aplikace IBD Pod Kontrolou je dostupná pro uživatele s operačními systémy iOS i Android. Stáhnout si ji pacienti mohou bezplatně. Do aplikace lze zaznamenat přesné termíny na vyšetření či kontroly. Pro pacienty je v aplikaci připraven také jednoduchý test, díky kterému si mohou rychle zhodnotit svůj aktuální stav, vést si deník pacienta a číst v edukační zóně.
WC kompas
Naše online mapa veřejných toalet umožňuje všem uživatelům internetu, počítačů a mobilních zařízení nalézt nejbližší dostupné WC na základě jejich geografické polohy. K vytvoření online mapy vedly praktické zkušenosti pacientů s chronickými střevními obtížemi. Ani ve velkých městech totiž nelze rychle a důstojně vyřešit základní lidské potřeby. Nízkou kvalitu a nedostatečný počet čistých toalet si většina lidí uvědomí až v případě, kdy je nutně potřebují. Na webových stránkách www.wckompas.cz lze dohledat nejbližší toaletu. Zdarma je k dispozici také aplikace pro chytré telefony. Aplikace slouží všem, kteří hledají kam, třeba i maminkám s dětmi či seniorům.
WC karta
WC karta je určena pro pacienty s idiopatickými střevními záněty, stomií či dráždivým tračníkem. Její předložení u smluvních partnerů pomůže s rychlejším zpřístupněním veřejných i neveřejných toalet. Karta obsahuje dvojjazyčné česko‑anglické vysvětlení o tom, že jste jejím vlastníkem a jste neinfekční pacient s akutní potřebou návštěvy toalety. Karta neobsahuje žádné citlivé osobní údaje. Využít ji lze u našich partnerů, kteří se dobrovolně zavázali kartu akceptovat, a pomoci tak nemocným. Seznam všech míst, kde je možné kartu využít, pravidla používání a získání karty jsou k dispozici na www.wckarta.cz.
Kde nás najdete
e‑mail: info@crohn.cz
Mgr. Lucie Laštíková
Společnost pro bezlepkovou dietu z. s. / Czech coeliac society
Společnost pro bezlepkovou dietu vznikla v roce 2001 s cílem pomáhat lidem, kteří musí ze zdravotních důvodů dodržovat bezlepkovou dietu.
„Začátky života na bezlepkové dietě bývají těžké. Jde o změnu životního stylu, kterou je třeba brát velice vážně, a proto je dobré spojit se s pacientskou organizací, která pacientovi ukáže, že to JDE I BEZ LEPKU.“
Pro pacienty s nesnášenlivostí lepku provozujeme webový portál CELIAK.CZ. Portál je neustále aktualizován a pokrývá celou problematiku života na bezlepkové dietě od informací o nemoci po pravidla bezlepkové diety, povolené a zakázané potraviny, recepty, poradnu, sociální a zdravotní otázky.
Jsou zde volně ke stažení edukační materiály nebo si je pacienti mohou objednat k zaslání přes objednávkový formulář na webu. Materiály zasíláme také do gastroenterologických ordinací a nutričním terapeutům.
Zvyšujeme povědomí české veřejnosti o celiakii a bezlepkové dietě a boříme mýty, které jsou s nemocí a dietou spojené. Pořádáme vzdělávací akce spojené s představením výrobců a prodejců bezlepkových potravin, např. u příležitosti mezinárodního dne celiakie pořádáme Fóra celiaků nebo také Bezlepková odpoledne a Vánoční bezlepkové trhy. Pro nově diagnostikované jsou určeny webináře.
Snažíme se o medializaci problematiky života na bezlepkové dietě, mezi které patří i značná finanční náročnost této diety. Celiakie je jediné onemocnění bez léčby hrazené zdravotní pojišťovnou, a proto jsme v rámci otevření diskuze o tomto problému sepsali PETICI ZA PŘÍSPĚVEK NA LÉČBU CELIAKIE, ve které žádáme o zavedení finančního příspěvku pro pacienty s celiakií a Duhringovou dermatitidou. Sesbírali jsme 11 150 podpisů, které jsme předali petičnímu výboru PSP ČR.
Spolek je členem Association of European Coeliac Societies (AOECS), mezinárodního uskupení sdružující společnosti celiaků v Evropě, a skupiny Coeliac Youth of Europe, sekce věnující se mladým celiakům.
Výrobcům bezlepkových potravin zprostředkováváme licence k symbolu přeškrtnutého klasu v rámci jednotného Evropského licenčního systému pod patronací AOECS.
Působnost spolku je celorepubliková, spolek splňuje zákonnou definici pacientské organizace dle § 113f zákona o zdravotních službách.
Společnost pro bezlepkovou dietu z. s.